Skontaktuj się z nami

793 290 306

 Jeśli zamierzają państwo w najbliższej przyszłości wysłać paletę za pomocą firmy kurierskiej, warto poznać warto poznać kilka najważniejszych informacji dotyczących wysyłki tego rodzaju.[...]

... W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania, które pojawiają się przy okazji wysyłania palet kurierem, oraz podpowiedzieć, jak przygotować się do takiej wysyłki, by wszystko przebiegło sprawnie, a nasza paleta wylądowała w określonym miejscu zgodnie z planem, bez uszkodzeń i terminowo. Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze – jaką paletę mogę wysłać?

Zasadniczo firmy kurierskie podejmują się transportu palet różnego rodzaju. Najważniejszym aspektem takiej wysyłki jest to, aby jej wymiary nie były niestandardowe, dzięki czemu paleta będzie mogła zmieścić się w pojeździe dostawczym danej firmy. Tak jak w przypadku transportu na większą skalę – samochodów ciężarowych czy też kontenerów morskich – firmy kurierskie preferują transport tzw. europalet, czyli palet posiadających licencję EPAL. Są to palety posiadające dokładnie określone wymiary: 1200 x 800 mm. Opieranie się właśnie na tych wymiarach stało się standardem na naszym kontynencie, dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że kurier podejmie się transportu naszej palety, warto zadbać o to, by jej wymiary nie były większe niż 120 x 80 cm. Oczywiście palety o mniejszych wymiarach także nie powinny stanowić w tym przypadku żadnego problemu.

Czy muszę mieć swoją paletę?

Wiele osób zastanawia się także, czy jest możliwość zamówienia palety u kuriera. Niestety, odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Firmy kurierskie nie oferują swoich palet, w związku z czym do zadania kuriera należy jedynie odbiór, transport i dostarczenie palety w określone miejsce. Oznacza to, że sami musimy zorganizować paletę, którą chcemy wysłać. Gdy kurier zjawi się po odbiór przesyłki, paleta powinna być przygotowana i załadowana. Pamiętajmy o tym, że zawód kuriera nie jest w żaden sposób powiązany z zawodem tragarza. Do jego zadań nie należy więc pomoc w załadunku towaru na paletę. Warto szanować czas innych, dlatego, gdy kurier przyjedzie na miejsce, paleta powinna być już gotowa.

Jak załadujemy paletę do auta?

Wiele osób zastanawia się też, jak uda im się załadować ciężką paletę do auta kuriera. Od razu spieszymy z informacją, że nie muszą się tym Państwo martwić! Kurierzy poinformowani o wysyłce na palecie są przygotowaniu do załadunku i posiadają nie tylko specjalny pojazd o wyższej ładowności, ale i wózki ułatwiające transport palety do auta i specjalne windy, które pozwalają w komfortowy sposób umieścić paletę wewnątrz pojazdu. Ze swojej strony warto zadbać jednak o to, by załadunek odbywał się w miejscu, w którym kurier będzie miał możliwość manewrowania paletą. Jeśli to możliwe, warto umieścić paletę jak najbliżej miejsca załadunku. Należy też pamiętać, by załadunek odbywał się na stosunkowo twardej nawierzchni, która ułatwi kurierowi uniesienie jej na wózku widłowym. Pamiętajmy o tym, że załadunek palety ważącej ponad tonę to niełatwe zadanie, dlatego kurier z pewnością doceni jakąkolwiek pomoc z naszej strony w tym zakresie.

Czy mogę wysłać uszkodzoną paletę?

Wiele pytań odnosi się także do uszkodzenia palety. Klienci firm kurierskich zastanawiają się, czy uszkodzenie palety będzie problemem. Pamiętajmy o tym, że kurierzy muszą trzymać się jasno ustalonych zasad, ponieważ to na nich spoczywa odpowiedzialność za stan przesyłki. Dlatego, nawet jeżeli kurier bardzo będzie chciał nam pomóc i przyjąć przesyłkę, w przypadku dużego uszkodzenia palety najzwyczajniej nie będzie mógł ryzykować. Zadbajmy o to, by palety były w dobrym stanie. W przypadku europalet istnieje oficjalny podział na 3 kategorie:

     
  • Kategoria I – jasne palety bez uszkodzeń
  • Kategoria II – ciemniejsze palety z minimalnymi uszkodzeniami
  • Kategoria III – ciemne palety z widocznymi uszkodzeniami, wciąż nadające się do załadunku.
  •  

W tym przypadku mamy więc jasno określone zasady i wiemy, które palety nadają się do transportu. Mogą być Państwo pewni, że kurierzy także będą opierać się na tym podziale, więc przyjmą przesyłkę tylko na palecie kwalifikującej się do jednej z tych 3 grup.

Wymiary i ciężar ładunku

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza paleta zostanie przyjęta przez kuriera, zadbajmy o kilka elementów naszego ładunku:

 

  • upewnijmy się, że nasza paleta posiada odpowiednie wymiary (europaleta – 120 x 80 cm),
  • jeśli mamy taką możliwość, zważmy całość – ciężar załadunku na jednej palecie nie może przekraczać 1500 kg,
  • towar załadowany na paletę nie może przekraczać jej powierzchni,
  • wysokość towaru na palecie nie może być większa niż 200 cm.
  •  

Jeśli zastosujemy się do tych zasad, możemy mieć pewność, że nasza wysyłka zostanie przyjęta. W przypadku ich naruszenia kurier ma prawo odmówić przyjęcia palety bądź naliczyć dodatkowe opłaty (różne firmy stosują różne praktyki). Warto pamiętać, że kurierzy  każdorazowo weryfikują wagę i wymiary naszego załadunku. Nie warto więc liczyć na szczęście – tylko rzetelne przygotowanie palety do wysyłki daje nam gwarancje jej dostarczenia.

Podsumowanie

Podsumowując, wiele firm kurierskich oferuje szybką wysyłkę palet. W przypadku wysyłki towaru o takiej wadze, kurierzy stosują dość restrykcyjne przepisy, dlatego jeżeli chcemy by nasza paleta w szybkim tempie dotarła w określone miejsce, musimy zadbać o to, by została przygotowana w odpowiedni sposób. Używajmy europalet, których wymiary gwarantują nam przyjęcie ich przez kuriera. Wybierzmy paletę, która jest w dobrym stanie – dzięki temu kurier nie będzie miał obaw przed jej załadunkiem. Zadbajmy także o to, by paleta nie była przeładowana, co sprawi, że znajdujący się na niej towar będzie bezpieczny. W końcu, bądźmy mili i pomocni – ułatwmy kurierowi załadunek i w miarę możliwości skróćmy mu drogą do auta. Jeżeli spełnimy te kilka wymagań, możemy mieć pewność, że nasza paleta w przeciągu kilku dni roboczych znajdzie się w wybranym przez nas miejscu.