Najprostsza definicja międzynarodowego transportu paletowego to przewóz towarów z punktu załadunku do miejsca rozładunku na terenie [...]
... całego świata uwzględnia różne formy przewozowe, które zależą od wymagań zleceniodawcy, kosztów, charakterystyki ładunku czy konkretnej destynacji. Należy zaznaczyć, że efektywna realizacja zlecenia i bezpieczeństwo transportu to najistotniejsze obowiązki obu stron.
Najważniejsze wskazówki dla zleceniodawcy i realizatora przewozu
Bez wątpienia, transport paletowy polega na użyciu konkretnej, podniesionej platformy. Jest ona przeznaczona nie tylko do przewozu towarów, lecz również ich magazynowania. Oczywiście cały ładunek wymaga zastosowania wielu takich elementów, które posiadają też ustandaryzowany rozmiar. Generalnie to zleceniodawca odpowiada za prawidłowe przygotowanie palet oraz ogólne zabezpieczenie towarów. Muszą one być optymalnie chronione, ponieważ międzynarodowy transport paletowy trwa zazwyczaj dłuższy czas. Do zadań firmy transportowej należy sam przewóz oraz jego właściwa realizacja. Ładunek nie może zostać uszkodzony w związku z bezpośrednim wykonaniem takiej usługi. Oczywiście pełen zakres odpowiedzialności oraz konsekwencje wynikające z niedotrzymania warunków dwustronnej umowy są już regulowane pomiędzy stronami.
Różnice w stosunku do krajowego przewozu ładunków
Zasadniczą różnicą pomiędzy międzynarodowym transportem paletowym a jego krajowym odpowiednikiem są przepisy prawne obowiązujące w danym państwie. Oczywiście niektóre kwestie zostały już usystematyzowane, jak na przykład wymiary standardowych europalet. Głównym założeniem jest bowiem ułatwienie pracy kierowcy, choćby w obszarze dopuszczalnych obciążeń na terenie Unii Europejskiej. Jednak transport paletowy to również dostawa ładunków poza kraje Wspólnoty. Dlatego należy uwzględnić zarówno formę dostarczenia tych towarów, jak i niezbędne wymogi prawne. W przypadku transportu drogowego chodzi między innymi o przepisy określające kwestię płacy minimalnej przy przewozach międzynarodowych, czasu pracy kierowców, ewentualnych opłat za przejazdy i ich uiszczania czy też rozliczeń podatkowych.
Formy dostarczania ładunków w międzynarodowym transporcie paletowym
Każda forma przewozu towarów, w tym również transport paletowy, ma trzy możliwości dostarczenia ładunku. Chodzi oczywiście o drogę morską, lądową oraz powietrzną. Zasadność skorzystania z konkretnej opcji jest oczywiście uzależniona od kilku kwestii. Podstawowe czynniki wpływające na decyzję zleceniodawcy w tym obszarze to docelowe miejsce dostarczenia ładunku, termin oraz koszty realizacji danego zlecenia. Transport paletowy międzynarodowy zaleca również właściwe zabezpieczenie towarów, w zależności od formuły wykonania danej usługi. Z uwagi na względy bezpieczeństwa i troskę o stan ładunku, w przypadku przejazdu drogowego używa się palet drewnianych. Z kolei przy wyborze samolotu lepiej zdecydować się na odmianę z tektury falistej. Stąd również przy transporcie morskim warto skorzystać z nadstawek jako uzupełniającej ochrony.
Zakres usług dodatkowych oferowanych zleceniodawcy
Profesjonalna realizacja międzynarodowego transportu paletowego opiera się o wykonanie usługi zgodnie z dwustronną umową. Terminowa dostawa ładunku pod wskazany adres jest zatem absolutnym priorytetem, jednak wiele firm oferuje dodatkowe funkcjonalności. Wpływają one na elastyczność oraz atrakcyjność danej oferty, która będzie konkurencyjna w stosunku do innych. Wśród najważniejszych możliwości uzupełniających znajduje się między innymi zawiadomienie SMS, przesyłka za pobraniem, transport zwrotny, usługi celne, telefoniczna informacja od kierowcy czy stały monitoring trasy. To tylko nieliczne funkcjonalności, które są proponowane w usłudze transportu paletowego. Zleceniodawcy zyskują też wiele opcji poprzez wykorzystanie konkretnych aplikacji mobilnych, które są tworzone przez firmy przewozowe.
Charakterystyka zabezpieczeń ładunków w różnych formach przewozu
Każdy transport paletowy towarów na znacznym dystansie wiąże się z pewnym ryzykiem. Zarówno zleceniodawcy, jak i realizatorowi usługi zależy na jej profesjonalnym zrealizowaniu. I choć zabezpieczenie ładunku nie zawsze uchroni przed wystąpieniem konkretnej szkody, to może znacząco zminimalizować jej skutki. Stąd warto podjąć szereg konkretnych działań, by zapobiec potencjalnym uszkodzeniom. Przede wszystkim palety powinny być optymalnie dopasowane do charakterystyki i ilości danego towaru. Kolejną istotną kwestią jest właściwe ułożenie paczek na paletach. Wszystkie materiały trzeba rozłożyć równomiernie, by zapewnić stabilność takiej konstrukcji. Następnie można już zastosować folię stretch w celu pełnej ochrony. W przypadku towarów o nieregularnych kształtach należy wykorzystać wypełniacze do paczek.
Najistotniejsze kryteria wyboru partnera przewozowego
Niewątpliwie, konkurencja na rynku międzynarodowego transportu paletowego sprawia, że zleceniodawca ma potencjalnie duże możliwości wyboru. Powinien jednak zdecydować się na sprawdzonego i pewnego partnera, ponieważ w grę wchodzą nie tylko wysokie koszty, lecz również renoma danej firmy. Warto skorzystać z dostępnych rekomendacji, które zazwyczaj świadczą o fachowości danego przedsiębiorstwa transportowego. Ilość terminowo zrealizowanych zadań oraz liczba posiadanych kontrahentów mogą przemawiać za określonym wyborem. Warto więc zwracać uwagę na każdy detal, ponieważ taka decyzja musi być racjonalna i zdroworozsądkowa.